یوگا برای کودکان | معایب و مزایا و 8 نکته مهم آن

یوگا یکی از بهترین ورزش‌های است که برای بزرگسالان مفید بوده و میلیون‌ها نفر در سراس جهان، یوگا  انجام می‌دهند. اما یه سوال مهمی که مطرح است، آیا یوگا فقط برای بزرگسالان مفید است؟ آیا یوگا می‌تواند برای کودکان نیز مفید باشد؟

کودکانی که در طول برنامه روزانه خود تمرینات ورزشی از جمله یوگا انجام می‌دهند، نسبت به سایر کودکان دیگر می‌توانند از بدن سالم و منعطفی برخورداد شوند. نه تنها در سلامت جسمی بلکه در سلامت روحی کودکان تاثیرات شگفتی داشته و می‌تواند باعث کاهش اضطراب و استرس در کودکان شود.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد یوگا و مزایا و معایب آن برای کودکان بدانید، به شما توصیه می‌کنیم تا ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

از چه سنی می‌توان یوگا را در کودکان شروع کرد؟

بهترین زمان برای شروع یوگا از سه سالگی است، تا کودک بتواند از مزایای متعدد آن بهره‌مند شود. با این حال، اگر کوچولو آماده نیست، او را تحت فشار قرار ندهید.

مزایای احتمالی یوگا برای کودکان نوپا

یوگا چیزی فراتر از فعالیت معمولی و سرگرم کننده است و می‌تواند مزایای مختلفی برای بچه‌های کوچک داشته باشد.

رشد جسمی را بهبود و تسریع می‌کند

کودکی را در نظر بگیرید که در حال انجام تمرین یوگا است، او از طریق روش‌های مختلفی از عضلات خود استفاده می‌کند. کودک همانطور که خوابیده یا نشسته و یا ایستاده، عضلات خود را می‌کشد و این موضوع به بهبود روند رشد جسمانی کودک کمک می‌کند.

رشد جسمی را بهبود و تسریع می‌کند

تمرکز و یادگیری شناختی را توسعه می‌دهد

طبق گفته اساتید یوگا، آساناهای یوگا باعث افزایش دامنه توجه و بهبود تمرکز می‌شوند. تمرین‌های یوگا به کودک کمک می‌کنند تا بتواند تعادل بیشتری در بدن خود ایجاد کند. تمرین‌های یوگا باعث افزایش گردش خون در بدن شده و باعث بهبود و افزایش حافظه خواهد شد.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

تمرین‌های منظم یوگا می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شوند. یکی از مهمترین کارهایی که یوگا انجام می‌دهد، کاهش استرس و اضطراب است.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

حرکات مختل آساناها مانند تمرین سگ، باعث خم شدن بدن به سمت جلو و ایجاد پیچ و تاب‌هایی می‌شود که به هضم غذا کمک می‌کند. همچنین با افزایش گردش خون، غدد درون ریز و عصبی را تحریک کرده و می‌تواند از ایجاد انواع عفونت‌ها جلوگیری کند.

به بهبود خواب کمک می‌کند

زمان خواب کودک می‌توانید چند حرکت یوگا با یکدیگر انجام دهید، تا کودک علاوه بر خسته شدن، آرامش خود را به دست آورده و سریع می‌خوابد.

8 نکته مهم هنگام انجام تمرینات یوگا با کودکان

  • قبل از انتخاب آساناهایی که آنها می‌توانند انجام دهند ، سن ، تجربه قبلی و توانایی کودک نوپا را در نظر بگیرید.
  • کودکان نوپا به طور طبیعی انعطاف پذیرتر هستند، اما اطمینان حاصل کنید که سطح انعطاف پذیری بدن آنها چه قدر است.
  • کودک نوپای خود را فشار ندهید. درک بدن آنها و متوقف شدن در صورتی که ژست برای آنها ناراحت کننده است، ضروری خواهد بود.
  • تمرینات یوگا را بر روی یک سطح هموار و روی تشک یوگا انجام دهید. بهتر است که از پوشیدن جوراب و کفش خودداری کنید و پابرهنه تمرین کنید.
  • در مکان و دمایی مناسب تمرین کنید. در اتاقی که بسیار سرد و یا بسیار گرم است، تمرین نکنید.
  • کودکان نوپا فقط چند ثانیه می‌توانند در یک حالت ثابت باقی بمانند، در نتیجه بیشتر از آنچه که می‌توانند، آنها را مجبور نکنید.
  • از آساناهای آسان شروع کنید.
  • با معده خیلی خالی و یا خلی پر تمرین نکنید.

سخن نهایی

اگر از بچگی اجازه ورزش و تمرین به کودکان خود ندهیم، یا اگر آنها علاقه‌ایی به ورزش خاصی دارند، جلوی آنها را نگیریم. اگر مانع آنها شویم به کودکان بزرگترین صدمه و ضربه را وارد خواهیم کرد. بسیاری از مشکلات مفاصلی که در بزرگسالان ایجاد می‌شود، به دلیل عدم توجه والدین به ورزش و تمرین در دوران کودکی آنهاست.

0 0 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: سرگرمی و بازیسلامتی و تغذیه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات