مهمترین دلایل خواندن کتاب برای کودکان

مطالعه و خواندن کتاب می‌تواند برای کودکان بسیار سرگرم کننده و در عین حال آموزنده باشد. خواندن کتاب می‌تواند نقش موثری در رشد روحی کودک داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا روزانه نیم ساعت برای کودک خود کتاب بخوانید.

چرا کتاب خواندن برای کودکان مهم است؟

افزایش مهارت‌ها و دایره واژگان

قبل از اینکه کودک را تشویق کنید تا کتاب قصه بخواند، ابتدا او را به کتاب‌خوانی علاقه‌مند کنید. در سنین پایین کتاب‌هایی برای او بخرید، که مملوء از تصاویر رنگارنگ باشند. بعد از اینکه کودک به سن 4 تا 6 سالگی رسید، برای کودک کتاب‌هایی را بخرید که جملات و دایره لغات بیشتری داشته باشد. با استفاده از این روش، دایره واژگان کودک به مرور افزایش پیدا خواهد کرد.

افزایش مهارت‌ها و دایره واژگان

آموزنده بودن کتاب برای کودک

کتاب‌هایی با تنوع موضوعی اما آموزنده بخرید. اجازه دهید تا کودک خود را در دنیایی مملوء از موضوعات جدید و هیجان انگیز پیدا کند.

افزایش درک تفاوت‌ها و درک دیگران

شناخت کودک در سنین پایین از جهان پیرامونش بسیار کم است. اما کتاب‌ها می‌توانند به او کمک کنند تا به درکی متفاوت از دنیای بیرونی برسد. همچنین با خواندن کتاب داستان اختصاصی ، کودک می‌تواند خود را در قالب شخصیت‌های مختلف داستانی قرار دهد و شرایط و موقعیت‌های مختلف را برای خود تصویر سازی کند.

بهترین سرگرمی برای کودکان

دنیای دیجیتال امروزی، عجیب و گاهی ترسناک برای کودکان است. کودکانی که در همان ابتدای زندگی خود با دنیای دیجیتالی آشنا می‌شوند، ممکن است در آینده به جای مطالعه و یادگیری مطالب مفید، کلیه زمان خود را صرف دنیایی پوچ و بیهوده کنند. دنیایی که اصلا مناسب کودکان نیست. به همین دلیل روانشناسان کودک به والدین توصیه می‌کنند، تا با بازی و سرگرمی و همچنین خواندن داستان کودکانه و کتاب‌های مختلف، بهترین زمان زندگی کودک خود را با بازی‌های کامپیوتری و اپلیکیشن‌ها هدر ندهید.

ایجاد صمیمیت بین والدین و کودکان

زمانیکه برای کودک خود کتاب داستان می‌خوانید، در حقیقت زمانی را برای او اختصاص می‌دهید. این موضوع باعث می‌شود که کودک شما احساس بهتری نسبت به شمای مادر و یا پدر پیدا کند. کتاب خواندن را به عنوان فرصتی برای تعامل با فرزندتان به کار ببرید و در مورد قسمت‌های مختلف کتاب با یکدیگر بحث و تبادل‌نظر کنید.

ایجاد صمیمیت بین والدین و کودکان

درک بین زندگی واقعی و ایده‌آل‌ها

هنگامی که کودکان ما کتاب مطالعه می‌کنند، سعی می‌کنند تا جملاتی را که می‌خوانند با دنیای واقعی خود تصویرسازی کنند. خواندن کتاب باعث تحریک تفکر انتقادی در کودک شده و این امر باعث می‌شود، تا کودک بتواند ارتباطی معنادار بین زندگی واقعی و کتاب برای خود در ذهنش شکل دهد.

بهبود تمرکز

خواندن کتاب باعث افزایش مهارت تمرکز و دقت در کودکان می‌شود. مطالعه به صورت مرتب باعث افزایش مهارت یادگیری و خلاقیت در کودکان خواهد شد.

آمادگی کودکان برای دنیای بیرونی

طبق تحقیقاتی که توسط انجمن آکادمی آمریکا انجام شده، کتاب خواندن برای کودکان خصوصا در سنین قبل از مدرسه، آنها را جهت برقراری ارتباط با دنیای بیرون آماده خواهد کرد.

آمادگی کودکان برای دنیای بیرونی

افزایش خلاقیت و تصویرسازی در کودک

خواندن کتاب برای کودکان، قوه تخیل او را تقویت کرده و باعث می‌شود که کودک جملات کتاب را به صورت تصویر در ذهنش شکل دهد. همچنین خواندن کتاب برای کودکان آنها را با دنیای جدیدی آشنا می‌کند. خواه این دنیا واقعی باشد و خواه افسانه‌ایی.

سخن نهایی

مهمترین دلایلی که نشان دهنده اهمیت خواندن کتاب برای کودکان است، نشان می‌دهد که کتاب یکی از بهترین سرگرمی و یا حتی دوستی هست که می‌تواند علاوه بر آموزنده بودن، مهارت‌های مختلفی را به کودک آموزش دهد. همچنین کتاب می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی در آینده کودک داشته باشد.

0 0 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: آموزشیسرگرمی و بازی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات