چه زمانی کودکان پدر و یا مادر می گویند؟

اولین کلمه‌ایی که نوزادان به زبان می‌آورند، کلمه مامان و بابا است. زیرا در ماه‌های اولیه زندگی، بیشترین ارتباط نوزادان با پدر و مادر خود است.

معمولا گفتن کلمه مامان و بابا که در حقیقت اولین کلماتی است، که یک نوزاد به زبان می‌آورد، برای هر کودکی متفاوت است. نوزادان از چهار ماهگی شروع به تولید نجوا و یا صداهایی می‌کنند، که نشان دهنده این است که آنها می‌خواهند، زبان باز کنند.

اما نوزادان دقیقا در چه سنی کلمه مامان و یا بابا را می‌گویند؟

نوزادان معمولا در نه ماهگی کلمه مامان و بابا را می‌گویند. این کلمات نقطه عطفی است، برای ارتباط بیشتر نوزاد با والدینش. برخی نوزادان ممکن است کمی زودتر و برخی کمی دیرتر، این کلمات را به زبان بیاورند.

اما نوزادان دقیقا در چه سنی کلمه مامان و یا بابا را می‌گویند؟

کدام کلمه را اول می‌گویند؟ مامان یا بابا

هیچ قاعده‌ایی وجود ندارد، که نوزاد اول کلمه مامان و یا کلمه بابا را به زبان بیاورد. اما معمولا، به دلیل ارتباط بیشتر نوزاد با مادرش، کلمه مامان را زودتر از بابا به زبان می‌آورند.

برخی نوزادان ممکن است، که در نه ماهگی کلمه مامان را ما و کلمه بابا را با صدا بزنند.

همانطور که مهارت‌ه‎ای گفتاری بهبود میابد و عضلات دهان تقویت می‌شوند، نوزاد می‌تواند، کلمات را به شکل صحیح بیان کند.

مهمترین نکات هنگام زبان باز کردن نوزادان

زبان باز کردن نوزادان، در هر کودکی متفاوت است. برخی از والدین، از همان ابتدا شروع می‌کنند، با فرزند خود صحبت کرده، یا برای فرزند خود کتاب داستان می‌خوانند، این امر باعث می‌شود، تا نوزاد زودتر زبان باز کند.

همچنین ممکن است، والدین به اشیاء و یا اسباب بازی کودک اشاره کنند و اسم آن شی را به زبان بیاورند. یا ممکن است، با صدا کردن نام حیوان خانگی و حتی هنگام بازی کردن با حیوان خانگی، باعث شوند، تا نوزاد زودتر زبان باز کند.

اگر سرتان شلوغ است و نمی‌توانید تا برای کودک خود کتاب بخوانید، از کتاب‌های داستان صوتی استفاده کنید. اما اگر می‌توانید برای کودکتان زمان بگذارید، از کتاب‌های تصویری استفاده کنید. کودک را در کنار خود بنشانید و با نشان دان عکس‌های کتاب، داستان کتاب را برایش بخوانید.

حتی می‌توانید، از آلبوم تصاویر استفاده کنید. با نشان دادن عکس افراد خانواده، نام آنها را ذکر کنید، تا نام افراد در ذهن کودک ثبت شود.

مهمترین نکات هنگام زبان باز کردن نوزادان

ترانه ها و شعرهای کودکانه بخوانید. یا آهنگ‌هایی را بخوانید که در آن از کلمه مامان و بابا استفاده شده است. زمانیکه نوزاد توانست، تا کلمه مامان و بابا را بیان کند، او را تشویق کنید.

سخن نهایی

معمولا کودکان از 12 ماهگی شروع به گفتن برخی کلمات می‌کنند. کلماتی مانند مامان و بابا. اگر کودک شما بعد از 12 ماهگی نتوانست تا اولین کلمات را بیان کند، حتما با یک پزشک و گفتار درمانگر صحبت کنید. به یاد داشته باشید که کودکان در اولین سالگرد زندگی خود، معمولا کلماتی مانند مامان و بابا را به راحتی باید بیان می‌کنند. اگر کودک شما نتواست در این سن این کلمات را بیان کند، نگران نباشید. گفتار درمانگر می‌تواند، با چند جلسه مهارت زبانی کودک را تقویت کند.

0 0 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: روانشناسیسلامتی و تغذیهنگهداری نوزاد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات