فواید کتاب خواندن برای کودکان بی‌شمار است. کتاب خواندن برای کودکان تخیل آن‌ها را گسترش می‌دهد و مهارت‌های اجتماعی آن‌ها را ارتقا می‌دهد. کتاب خواندن برای کودکان، مزایایی ضروری برای آینده‌ی تحصیلی، کاری و اجتماعی آن‌ها دارد.

اگر کودکان از سنین پایین به کتاب علاقه‌مند نشوند، بسیاری از مهارت‌های پایه را به دست نخواهند آورد. همچنین ممکن است یادگیری مهارت‌های زبانی و اجتماعی آن‌ها به تاخیر بیفتد. طبق تحقیقات، بهترین عامل برای پیشبینی میزان مهارت‌ها در بزرگسالی، عملکرد کودکان در دبستان است. کتاب خواندن برای کودکان یکی از راه‌های مهم ترقی کودکان در دوران دبستان است.

در ادامه‌ی مقاله مزیت‌های مهم کتاب خواندن برای کودکان را با هم مرور می‌کنیم:

رشد سریع مهارت‌های اجتماعی

کتاب‌هایی که کودک می‌تواند با داستان آن‌ها هم‌ذات پنداری کند در این زمینه بهترین هستند. کتاب‌هایی که داستان آن‌ها در محیط‌هایی مثل مدرسه، پارک بازی یا خانه روایت می‌شود، به کودک کمک می‌کند تا شباهت‌های زندگی‌اش را با داستان پیدا کند. این شباهت‌ها کودک را برای مواجه شدن با اتفاقات روزمره آماده می‌کند.

همچنین مواجه شدن با شخصیت‌های مختلف در کتاب‌ها و شناخت تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها به کودک کمک می‌کند تا با دیگران به روشی سالم ارتباط برقرار کند.

رشد قابل توجه مهارت صحبت کردن

خواندن کتاب برای کودکان دایره‌ی لغات آن‌ها را به طرزی شگفت‌انگیزی افزایش می‌دهد. کودکی که می‌تواند از کلمات صحیح و فاخر در جای درست استفاده کند، هم راحت‌تر دوست پیدا خواهد کرد و هم در شرایط سخت بهتر از خودش دفاع خواهد کرد.

بنا به تحقیقات، کودکان تا سن پنج سالگی، بیشترین آمادگی ذهنی را برای یادگیری زبان دارند؛ در نتیجه اگر در این سن کتاب خواندن برای فرزندتان را شروع کنید، کمک بزرگی به رشد مهارت‌های زبانی او کرده‌اید.

افزایش سطح تمرکز و نظم

انرژی کودکان بی‌نهایت است و نشستن و گوش کردن به داستان کودکانه برای آن‌ها سخت است. ممکن است در ابتدا حواس آن‌ها از داستان پرت شود؛ ولی با گذشت زمان و ادامه‌ی روند داستان خوانی، یاد خواهند گرفت که تمرکز کنند و تا آخر داستان بنشینند و گوش دهند. این مهارت به آن‌ها کمک خواهد کرد تا در دیگر کارها مثل انجام تکالیف نیز بتوانند تمرکز کنند.

همچنین خواندن کتاب قصه به صورت منظم و روزانه می‌تواند برنامه‌ریزی را به آن‌ها آموزش دهد. اگر هر شب قبل از خواب برای کودکان کتاب بخوانید، برنامه‎ی خواب و بیداری‌ آن‌ها نیز تنظیم خواهد شد.

کتاب‌ها ابزاری هستند که کودک را با فرهنگ‌ها و عقاید مختلف آشنا می‌کنند.

آموزش فرهنگ‌های متفاوت

کتاب‌ها فقط قصه هایی برای سرگرمی کودک نیستند. آن‌ها ابزاری هستند که کودک را با فرهنگ‌ها و عقاید مختلف آشنا می‌کنند. کودکانی که به دور از تعصب می‌توانند تفاوت‌های نژادی، فرهنگی و عقیدتی، دیگران را بپذیرند، قطعا خواهند توانست در آینده جهان زیباتری بسازند. کتاب‌ها دری به دنیای بیرون از دیوارهای تعصب هستند.

افزایش کیفیت عملکرد تحصیلی

یکی از مزیت‌های اصلی کتاب خواندن برای کودکان، بالا رفتن عملکرد تحصیلی آن‌ها هنگام ورود به مدرسه است. مطالعات نشان می‌دهد هرچه کودکان در سنین پایین‌تری با مطالعه خو بگیرند، در هر شاخه‌ای از آموزش و تحصیل که وارد شوند، سریع‌تر به موفقیت خواهند رسید.

افزایش خلاقیت

کتاب‌ها و داستان‌ها دنیاهای کاملا جدیدی را به کودکان نشان می‌دهند. کتاب‌های علمی یا داستان‌های واقع‌گرا مزیت‌های خودشان را دارند؛ ولی داستان‌های تخیلی می‌توانند چارچوب‌های ذهنی کودک را در هم بشکنند و به خلاقیت او پر و بال دهند.

خلاقیت برای توانایی ایده‌پردازی و حل مسئله‌ی کودکان امری ضروری است. جهان امروز، جهان انسان‌های خلاق است. کودکی که یاد بگیرد خارج از چهارچوب‌ها فکر کند، قطع به یقین موفق خواهد بود.

افزایش مهارت شنیدن

اولین قدم برای درک مطلب، گوش دادن است. کتاب خواندن برای کودک، به او می‌آموزد که برای فهمیدن مسائل باید با دقت به آن‌ها گوش کند. استفاده از کتاب‌های صوتی یکی از راه‌های عالی برای تقویت مهارت شنیدن در کودکان است. به یاد داشته باشید، کودکی که نتواند به خوبی گوش کند، شنیده هم نخواهد شد.

تقویت ارتباط بین والدین و کودک

کتاب خواندن برای فرزندتان، فرصتی عالی فراهم می‌کند تا لحظات مفیدی را با او بگذرانید. این اوقات باعث ایجاد صمیمیت و اعتماد میان شما خواهد شد. همچنین مطالعات نشان می‌دهد که اگر هنگام خواب برای کودک کتاب بخوانید، او احساس امنیت می‌کند و بهتر می‌خوابد.

کتاب خواندن برای کودکان، مهارت‌های اجتماعی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

آموختن درس‌های مهم زندگی

شما به راحتی می‌توانید بسیاری از درس‌های زندگی را در قالب داستان به کودک آموزش دهید. مهارت‌هایی مثل توانایی نه گفتن، دوست پیدا کردن، تصمیم‌گیری و استقلال به راحتی با کتاب خواندن برای کودک، حاصل می‌شوند. کتاب‌ها کودک را برای مواجه شدن با دنیای بیرون آماده می‌کنند.

سخن پایانی

کتاب خواندن برای کودکان تقریبا تمام جنبه‌های شخصیتی آن‌ها را پرورش می‌دهد. کودکی که با کتاب‌های خوب بزرگ شود، زندگی در دنیاهای متفاوت را تجربه خواهد کرد. او برابری نژادی و فرهنگی را می‌آموزد و در دوراهی‌های زندگی تصمیم‌های عاقلانه خواهد گرفت. کودکی که با کتاب‌ها دوست باشد، در هر راهی که برای زندگی انتخاب کند، شانس بیشتری برای موفقیت خواهد داشت.

0 0 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: روانشناسیسرگرمی و بازی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات