هفته سیزدهم بارداری

شما دوازده هفته‌ی حساسِ رشد جنین را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید و از امروز وارد سه ماهه‌ی دوم بارداریتان می‌شوید. سه ماهه‌ی پیش رو، به راحتترین ماه‌های بارداری معروف است.

این هفته خبرهای شگفت انگیزی برایتان داریم. خبر اول اینکه احتمالا شما حرکات فرزندتان را احساس خواهید کرد و خبر دوم اینکه از این هفته فرزندتان صدای شما را می‌شنود. در ادامه‌ی مقاله درباره‌ی این مسائل بیشتر توضیح خواهیم داد.

اکنون خطر سقط جنین بسیار پایین آمده و ترشح هورمون hcg توسط جفت تا حد زیادی تثبیت شده است. در این هفته احتمالا به دلایل زیادی احساس بهتری خواهید داشت. بنابراین قصد داریم تا درباره‌ی مسائل جدیدی که با آن‌ها روبرو خواهید شد، راه حل‌هایی برای آن‌ها و همچنین چگونگی تقویت رابطه عاطفیتان در این دوران با شما صحبت کنیم.

با موشیما همراه باشید.

وضعیت شما در این هفته

با شروع هفته سیزدهم بارداری اکثر بانوان با تغییرات بدنشان کنار می‌آیند و با بزرگتر شدن شکمشان بیش از پیش احساس مادر بودن می‌کنند.

در این هفته رحم شما وزنی حدود 250 گرم دارد. اکنون رحم به حدی بزرگ شده و از لگنتان بیرون آمده که فوندوس به شکل توپی گرد و نرم، درست زیر شکم، مخصوصا در افراد لاغرتر قابل لمس است. بالاترین قسمت برآمده‌ی رحم را در اصطلاحات پزشکی فوندوس می‌نامند.

علائم بارداری در هفته ی 13

درست است که سه ماهه‌ی دوم، راحتترین ماه‌های بارداری است؛ اما این موضوع به معنای آن نیست که مسائل جدید برای شما به وجود نمی‌آید. فشار از روی مثانه‌تان تا حد زیادی برداشته شده و همچنین به ندرت احساس خستگی می‌کنید؛ اما مسائلی مانند افزایش ترشحات واژن، سوزش سردل، خارش و خشکی پوست و… علائم جدیدی هستند که در ادامه بطور مفصل‌تر به آن‌ها می‌پردازیم.

اگر هنوز تست‌های غربالگری اول را انجام نداده‌اید؛ بهتر است بدانید که این هفته، آخرین فرصت شما برای انجام آزمایش خون و سونوگرافی nt است. بنابراین باید هرچه سریعتر اقدام کنید.

اکنون اکثر مادران باردار وزنشان افزایش پیدا کرده است، اما اگر به دلایل مختلف مانند حالت تهوع صبحگاهی وزن اضافه نکرده‌اید، نگران نباشید. به زودی افزایش وزنتان شروع می‌شود. عموما از هفته‌ی 20 بارداری به بعد، بیشترین افزایش وزن اتفاق می‌افتد.

طریقه صحیح خوابیدن در بارداری

از این هفته عادت کنید که به یک پهلو و ترجیحا پهلوی چپ بخوابید، زانوهایتان را کمی به سمت شکم خم کرده و بین آن‌ها بالشت کوچکی قرار دهید؛ زیرا در این شرایط خونرسانی به جنین در بهترین حالت ممکن انجام و فشار از روی کمر برداشته می‌شود.

برای تمرین و پذیرش راحت‌تر این شرایط، بهتر است از بالشت‌های مخصوص بارداری استفاده کنید. این بالشت‌ها با حمایت از کمر، شکم و زانوها، کیفیت خوابتان را بهتر می‌کنند.

از این هفته حرکات بسیار ظریفی از فرزندتان را می‌توانید احساس کنید. برای حس کردن این حرکات باید دقت زیادی به خرج دهید. تکا‌ن‌های او هنوز آن قدر ضعیف است که به اندازه‌ی بال زدن یک پروانه‌ی کوچک زیر پوستتان احساس می‌شود.

جنین در هفته 13 بارداری

وضعیت جنین در هفته سیزدهم بارداری

 حالا دیگر فرشته‌ی کوچکتان به اندازه‌ی یک هلوی رسیده شده است. قدش حدودا 7.5 سانتی متر و وزن او به 23-25 گرم رسیده است. این موجود کوچک دوست داشتنی اکنون قابلیت‌های زیادی دارد. قبلا گفتیم که او توانایی سکسکه کردن، بلع مایع آمنیوتیک، ادرار کردن و … را دارد.

حرکت شگفت انگیز این هفته‌ی او که ممکن است در سونوگرافی قابل مشاهده باشد؛ مکیدن انگشت شصتش است. حتی تصور آن هم لبخند را روی لب هر کسی می‌آورد. این عمل نه تنها بامزه است، بلکه به آماده شدن عضلات صورتش برای مکیدن و تغذیه‌ی بعد از تولد کمک می‌کند.

تصویر مکیدن انگشت شست جنین

علائم بارداری در این هفته

اکثر بانوان با شروع سه ماهه‌ی دوم بارداری، دیگر علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، تکرر ادرار و … را ندارند. به همین علت اشتهای آن‌ها بیشتر شده و به طور کلی شرایط بهتری دارند. در ادامه قصد داریم تا شما را با این علائم جدید بیشتر آشنا کنیم.

توجه داشته باشید که این علائم در همه‌ی بانوان یکسان نیست.

در لیست زیر به علائمی که عموما مادران در این هفته دارند، اشاره می‌کنیم:

 • درد در قسمت تحتانی شکم و لگن ( به دلیل بزرگ شدن رحم و کشیدگی رباط گرد یا لیگامان )
 • حساس بودن و درد در پستان‌ها در اثر تورم غدد شیرساز
 • خارش و خشکی پوست در نواحی شکم، پهلوها، ران‎ها و پستان‌ها
 • افزایش میل جنسی
 • یبوست
 • سردرد
 • گرفتگی یا خونریزی بینی
 • گرفتگی گوش
 • افزایش سرعت نفس کشیدن
 • سوزش سر دل
 • افزایش ترشحات واژن
درد لیگامان

در خصوص خارش و خشکی پوست در مقاله‌ی هفته‌ی قبل بطور مفصل صحبت کردیم. شما می‌توانید با مطالعه‌ی آن برای رفع این مشکل اقدام کنید.

آغوز یا کولوستروم شیری غلیظ و بسیار مقوی است که در روزهای ابتدایی پس از زایمان از پستان‌هایتان ترشح می‌شود. گرچه هنوز تا زایمان شما  6 ماه فرصت باقی است اما از حالا مجاری شیری موجود در پستان‌ها، شروع به تولید آغوز می‌کنند. خوب شده

بسیاری از بانوان در این هفته با ثابت شدن تغییرات هورمونی در بدنشان، احساس سرزندگی و نشاط بیشتری دارند. ممکن است فکر کنید افزایش ترشحات واژن و بزرگ شدن شکم مانعی بر افزایش روابط جنسیتان است؛ اما بهتر است بدانید که این موارد هیچ تاثیری در روابط زناشویی ندارد.

افزایش میل جنسی در بارداری

افزایش میل جنسی در این دوران می‌تواند حاصل گردش بیشتر خون در ناحیه لگن و یا تغییرات برخی هورمون ها در بدن، باشد. اکنون بهترین فرصت است تا بدون نگرانی از سقط جنین و … به تقویت رابطه‌ی عاطفی با همسرتان بپردازید. به شرط آن که برای نزدیکی موانع پزشکی مانند جفت سر راهی، خونریزی واژینال، سابقه زایمان زودرس و… نداشته باشید.

درخصوص افزایش ترشحات واژن، تا زمانی که شیری رنگ، بدون بو و یا با بوی اندک باشند، طبیعی و جزو روال بارداری هستند. اگر هر موردی غیر از موارد مذکور مشاهده کردید، باید به پزشکتان اطلاع دهید.

مراجعه به پزشک در هفته 13 بارداری

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

گرچه در این هفته خطر سقط جنین به یک درصد کاهش پیدا کرده است؛ اما همچنان اگر علائم زیر را داشتید، به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید.

 • درد و انقباض شدید در ناحیه‌ی لگن و شکم
 • خونریزی واژینال
 • درد در کتف و شانه‌ها
 • تپش قلب
 • نبض ضعیف یا غش کردن

اگر در دوران بارداری دچار استرس، افسردگی و اضطراب بیش از حد هستید، برای درمان به پزشک مراجعه کنید. طبق تحقیقات پزشکی موارد بالا، ریسک زایمان زودرس، تولد نوزاد با وزن کم و افسردگی پس از زایمان را افزایش می‌دهد.

عفونت ادراری در دوران بارداری بسیار شایع است. اگر در هنگام دفع ادرار، احساس سوزش و یا درد داشتید، حتما به پزشکتان اطلاع دهید. درمان به موقع عفونت ادراری از بروز عفونت‌های کلیوی جلوگیری می‌کند.

صحبت کردن با جنین

پیشنهاد موشیما برای هفته سیزدهم بارداری

خبر خوبی برایتان داریم! از این هفته می‌توانید با دلبندتان صحبت کنید. بله! از این هفته او آماده‌ی شنیدن صدای مادرش است. با فرزندتان از آرزوها و احساس خوبی که دارید صحبت کنید. برایش کتاب بخوانید. همانطور که قبلا گفتیم، تحقیقات ثابت کرده است که شنیدن موسیقی به خصوص نوع کلاسیک آن تاثیر بسیاری در افزایش هوش جنین دارد.

درست است که هنوز جنسیت فرشته‌ی کوچکتان مشخص نشده؛ اما پیشنهاد می‌کنیم از حالا برای او به دنبال انتخاب اسم باشید تا پس از سونوگرافی تعیین جنسیت، بتوانید او را با نام خودش صدا بزنید.

هر زمان احساس کردید که فرصت مناسبی است، دستتان را روش شکمتان بگذارید، صدایش کنید و با او صحبت کنید. مطمئن باشید که او می‌شنود و عکس العمل نشان می‌دهد. در آینده‌ای نزدیک او به حدی رشد می‌کند و با قدرت تکان می‌خورد که حتی همسرتان هم خواهد توانست حرکاتش را از روی شکمتان حس کند.

همانطور که تا این هفته متوجه شدید، دوران بارداری پر از اتفاقات بینظیر است. دوست عزیزم، لطفا از این دورانِ فوق العاده، نهایت لذت را ببر.

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: ۳ ماهه دوم بارداریبارداری
0 0 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات