Twenty-fifth-week-of-pregnancy-1

تنها سه هفته‌ی دیگر به پایان سه ماهه‌ی دوم بارداری باقی مانده است. در ماه‌های پایانی، تعداد ویزیت‌های شما توسط پزشک بیشتر از ماه‌های قبل خواهد بود. دلیل آن هم، نزدیک شدن به زایمان و حساس‌تر بودن وضعیت شما و فرزندتان است.

در این هفته اگر متوجه علائم زایمان زودرس شدید، فورا به بیمارستان مراجعه کرده و به پزشکتان اطلاع دهید.

در این مقاله‌ قصد داریم تا درباره‌ی وضعیت شما و فرزندتان، زایمان زودرس و خودمراقبتی‌های لازم هفته بیست و‌ پنجم بارداری، صحبت کنیم.

با موشیما همراه باشید.

وضعیت شما در این هفته

در این هفته ممکن است متوجه رشد موهای زائد روی بدنتان شوید؛ اما بهتر است بدانید که این موها در اثر تغییرات هورمونی به وجود آمده‌اند و پس از به دنیا آمدن فرزندتان، از بین خواهند رفت. تا آن زمان می‌توانید آن‌ها را اپیلاسیون و یا شیو کنید.

همانطور که در مقاله‌ی هفته‌ی قبل گفتیم، نیاز است تا آزمایش غربالگری گلوکز را بین هفته‌های 24 الی 28 بارداری، برای تشخیص اولیه‌ی دیابت بارداری انجام دهید. ممکن است پزشکتان صلاح بداند که همزمان با آزمایش گلوکز، میزان آهن خونتان هم بررسی شود.

همانطور که می‌دانید، حجم خون مادر در دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند. اگر هم‌زمان با افزایش حجم خون، گلبول‌های قرمز شما افزایش پیدا نکند، دچار کم‌خونی فیزیولوژیک خواهید شد. این مورد در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری یک امر شایع و طبیعی است. مصرف مکمل‌‌های آهن، کمبود گلبول‌های قرمز را جبران می‌کند.

Twenty-fifth-week-of-pregnancy-2

در این روزها با بزرگ‌تر شدن جنین، فضای خالی داخل شکمتان کاهش پیدا کرده و باعث فشردگی دیگر اعضای داخلی بدن، از جمله ریه‌ها می‌شود.

به همین دلیل ممکن است دچار تنگی نفس شوید. گرچه نفس کشیدن برایتان دشوار می‌شود، اما وجود مقادیر زیادی هورمون پروژسترون باعث عمیق‌تر شدن نفس‌هایتان و افزایش اکسیژن رسانی به بدن می‌شود.

ماه‌های باقی مانده از بارداریتان، سریع‌تر از آنچه تصور می‌کنید به پایان خواهد رسید. در این روزها از صحبت درباره‌ی روند زایمان با اطرافیان، خودداری کنید. اینکه فردی تمام لحظات زایمانش را برایتان به تصویر بکشد، نه تنها باعث آرامش شما نمی‌شود، بلکه ممکن است در شما ترس و نگرانی هم ایجاد کند.

این مسئله را در نظر داشته باشید که تجربه‌ی هر فرد در بارداری و زایمان، می‌تواند کاملا متفاوت با تجربه‌ی افراد دیگر باشد.

Twenty-fifth-week-of-pregnancy-3

وضعیت جنین در هفته بیست و‌ پنجم بارداری

در هفته بیست و پنجم بارداری، فرزندتان با قدی حدود 35 سانتی متر و وزنی حدود 690 گرم، به اندازه‌ی یک گل کلم متوسط رسیده است.

این هفته با رشد و تکامل گوش‌ها، صداهای آشنا برای فرزندتان قابل تشخیص بوده و به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. در هفته بیست و پنجم بارداری، گوش‌های جنین صداهای بم را بهتر می‌شنود. احتمالا در این هفته او صدای پدرش را بهتر متوجه می‌شود. دلیل اصلی این موضوع، پر شدن گوش‌ها از مایع آمنیوتیک است.

از آنجایی که گرفتگی گوش با خمیازه کشیدن برطرف می‌شود، از این هفته به بعد تعداد دفعات خمیازه کشیدن جنین چندین برابر خواهد شد.

در این روزها، چربی بیشتری زیر پوست جنین ( به خصوص نیم تنه‌ی پایینی او ) انباشته می‌شود. همین امر باعث رفع چین و چروک‌های سطح پوستش خواهد شد. با این وجود، همچنان سر جنین نسبت به بدن او بزرگ‌تر است.

Twenty-fifth-week-of-pregnancy-4

ساختار ستون فقرات و مغز با سرعت زیادی تکمیل می‌شود. عصب بینایی در داخل چشم‌ها به اندازه‌ای تکامل یافته، که او متوجه تابش نور می‌شود و رویش را به سمت منبع نور برمی‌گرداند.

سوراخ‌های بینی جنین که قبلا تشکیل شده بودند، در این هفته باز می‌شوند. از این هفته او تمرینات تنفسی از طریق بینی را آغاز کرده و با انجام عمل دم، مایع آمنیوتیک را به بدن وارد و سپس از طریق بازدم آن را خارج می‌کند.

اتصال عصب دست‌ها بهتر از قبل شده و اکنون فرزندتان با چابکی بیشتری دستانش را حرکت می‌دهد.

این هفته با توجه به چرخه‌ی خواب جنین، او چیزی در حدود 12 الی 14 ساعت در طول شبانه روز را در خواب به سر می‌برد. در این روزها چربی قهوه‌ای در نواحی گردن، سینه و کمر او تولید می‌شود. این چربی، مسئول تامین گرما‌ و‌ انرژی بدن کودک پس از تولد است.

Twenty-fifth-week-of-pregnancy-5

هفته بیست و پنجم بارداری دوقلویی

در این هفته با تکامل حواس دوقلوها، آن‌ها کنجکاو می‌شوند تا محیط پیرامون‌ خود را لمس کنند و این کار را از لمس و کشف بدن خواهر یا برادر خود شروع‌ می‌کنند.

 از آغاز این‌ هفته، چربی قهوه‌ای ( تامین کننده‌ی گرمای بدن جنین پس از تولد ) در قسمت گردن، سینه و کمرشان تولید‌ می‌شود.

جالب است بدانید رشد دوقلوها تا قبل از هفته‌ی 30 الی 32 بارداری با رشد جنین معمولی فرقی ندارد اما از هفته‌ی 30 یا 32 به بعد رشد آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

کاهش وزن در جنین‌های سه‌قلو از هفته‌ی 27 الی 28 بارداری و در چهارقلوها از هفته‌ی 25 الی 26 بارداری اتفاق می‌افتد.

در بارداری دوقلویی، میزان کالری دریافتی بدن مادر برای تامین نیازهای دوقلوها، باید بیشتر از حد معمول باشد.

Twenty-fifth-week-of-pregnancy-6

زایمان زودرس

زایمان زودرس به زایمان‌های قبل از هفته‌ی 37 بارداری گفته می‌شود. هر اندازه که زایمان در هفته‌های پایین‌تر انجام شود، احتمال بروز عوارض آن بیشتر خواهد بود.

در ادامه به برخی علائم زایمان زودرس اشاره می‌کنیم:

  • خونریزی واژینال در سه ماهه‌ی سوم بارداری
  • انقباضات مکرر رحمی ( هر ده دقیقه )
  • احساس فشار و سنگینی در لگن
  • درد شدید شکم و لگن
  • گرفتگی عضلات شکم
  • نشت یا پارگی کیسه‌آب
Twenty-fifth-week-of-pregnancy-7

اگر مایع خارج شده از واژن دارای مشخصات زیر باشد، دچار نشت یا پارگی کیسه‌آب شده‌اید. در این زمان با حفظ خونسردی، فورا به بیمارستان مراجعه کرده و با پزشکتان تماس بگیرید:

  • هم دما یا کمی گرم‌تر از دمای بدن مادر باشد.
  • رقیق، شفاف و بدون رنگ و بو باشد.

پارگی کیسه‌آب ممکن است با لکه بینی و یا خونریزی همراه باشد. در زمان نشت کیسه‌آب، حرکات جنین را زیر نظر بگیرید و در اولین فرصت تغییر حرکات را به ماما و یا پزشک اطلاع دهید.

خود مراقبتی در این هفته

از این هفته به بعد، ورزش‌های پیاده‌روی، یوگا، کِگِل و … را فقط با مشورت پزشک انجام دهید. در حین ورزش اگر دچار تنگی نفس، درد و یا گرفتگی عضله شدید، فورا آن را متوقف کنید.

Twenty-fifth-week-of-pregnancy-8

از خوردن مواد غذایی مانند پنیر نرم، شیر غیرپاستوریزه، گوشت سرد یا خام و سوشی جدا پرهیز کنید. وجود یک باکتری نادر و خطرناک به نام لیستریا در این مواد غذایی، ممکن است باعث ایجاد مسمومیت، تب، معده درد و … شود.

برای دوری از این باکتری، مراقب بهداشت آشپزخانه‌ی خود باشید و پس از تماس دست‌هایتان با گوشت خام، حتما آن‌ها را به خوبی بشویید.

در این روزها، همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید. وجود آب کافی در بدن، از ورم دست‌ها و صورت، به خصوص در هوای گرم و مرطوب، جلوگیری می‌کند. مصرف میوه و سبزیجات تازه، غذاهای فیبردار و انجام حرکات ورزشی، از ابتلا به یبوست جلوگیری می‌کند.

از افراد سیگاری و مکان‌هایی که دود سیگار و یا قلیان در آنجا وجود دارد، دوری کنید. قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان به اندازه‌ی مصرف آن‌ها خطرزا است.

Twenty-fifth-week-of-pregnancy-9

جفت، توانایی فیلتر کردن همه‌ی مونوکسیدکربن و دیگر مواد شیمیایی موجود در این دود‌ها را ندارد. این مواد می‌توانند به داخل مایع آمنیوتیک نفوذ کرده و به جنین برسند. رسیدن مواد شیمیایی به جنین، ریسک بروز نواقص مادرزادی را افزایش می‌دهد.

پیشنهاد موشیما برای هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری، فرصت مناسبی برای تهیه‌ی جعبه خاطرات بارداری است. جعبه‌ای زیبا تهیه کنید و یادگاری‌هایی را برای فرزندتان داخل آن قرار دهید. یادداشت‌ها و نامه‌های عاشقانه، عکس‌های سونوگرافی و عکس‌های شما و‌ همسرتان در این دوران شیرین، گزینه‌های مناسبی برای جعبه‌ی خاطرات هستند.

Twenty-fifth-week-of-pregnancy-10

می‌توانید هنگام خواندن کتاب یا آواز برای فرزندتان و یا زمانی که با او مشغول صحبت هستید، صدایتان را ضبط کرده و روی هارد دیسک ذخیره کنید. این جعبه‌ی شگفت انگیز را تا بزرگ شدن فرزندتان نگه دارید و در فرصتی مناسب، به او هدیه دهید.

دیدن جعبه‌ی خاطرات، احساس فوق العاده‌ای به فرزندتان منتقل می‌کند و حتی باعث می‌شود بیش از پیش عاشق شما باشد. همچنین در افزایش اعتماد به نفس او تاثیر زیادی خواهد داشت.

0 0 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: ۳ ماهه دوم بارداریبارداری
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات