مزایای مهم نقاشی کشیدن کودکان چیست؟

نقاشی کشیدن کودکان، چیزی بسیار بیشتر یک سرگرمی رنگارنگ برای آن‌هاست. نقاشی کشیدن، مزایای بی‌شماری برای کودکان و خردسالان به همراه دارد. نقاشی کردن با مدادرنگی، آبرنگ، گواش و رنگ انگشتی، می‌تواند خلاقیت فرزندتان را تا حد زیادی رشد دهد.

اهمیت طراحی و نقاشی را به هیچ عنوان نباید دست کم بگیرید. نقاشی کشیدن، یک تمرین بسیار عالی برای کنترل ماهیچه‌های دست است. به یاد داشته باشید که نقاشی کشیدن می‌تواند همراه با کثیف‌کاری و شلوغی باشد. سعی کنید صبر و تحملتان را بالا ببرید؛ چون این یک فعالیت ضروری برای رشد فرزند شماست.

در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید تا چند مزیت مهم نقاشی کشیدن کودکان را با هم بررسی کنیم:

پرورش دادن خلاقیت و توانایی‌های ذهنی

کارهای خلاقانه‌ای مانند نقاشی در مقایسه با فعالیت‌هایی مثل خواندن یا ریاضیات، قسمت متفاوتی از مغز را به کار می‌گیرند. نیمکره‌ی راست مغز، مسئول خلاقیت و توانایی‌های بصریست که در سنین خردسالی هنوز در حال رشد است. نقاشی کشیدن، ابزاری بسیار مفید برای کمک به رشد این قسمت مغز است.

آموزش صحیح ابراز احساسات

نقاشی کشیدن یک راه ساده و در عین حال موثر است که به کودک کمک می‌کند آنچه که حس می‌کند یا می‌بیند را بروز دهد. همچنین نقاشی‌های بچه‌ها، ابزاری بسیار مفید هستند که به روانشناسان کودک کمک می‌کنند تا وضعیت روحی کودکان را مورد بررسی قرار دهند.

نقاشی‌های فرزندتان را دست کم نگیرید. به چیزی که او کشیده دقت کنید. گاهی راجع به عکسی که کشیده از او سوال کنید تا متوجه شوید در ذهن او چه خبر است. مثلا بپرسید: ” عزیزم، این بچه‌ی کوچولو که کشیدی چرا ناراحته؟” یا ” عزیز دلم، چرا آسمون نقاشی قشنگت، قرمزه؟”. مطمئن باشید که از پاسخ‌های کودک متعجب خواهید شد.

چرا نقاشی کشیدن برای کودکان امری ضروریست؟

افزایش عزت نفس کودک

هیچ راه درست یا غلطی برای نقاشی کشیدن وجود ندارد. همین باعث می‌شود که فرزند شما صرفا با دیدن توانایی‌اش در نقاشی کشیدن، خوشحال و راضی باشد. فرآیند نقاشی کشیدن است که اهمیت دارد. قرار نیست نقاشی فرزند خردسالتان در حد شاهکارهای پیکاسو باشد.

به هیچ عنوان نحوه‌ی نقاشی کشیدن کودک را زیر سوال نبرید. سعی کنید او را آزاد بگذارید تا بتواند از خلاقیتش استفاده کند. این کار باعث می‌شود او به توانایی‌اش حس خوبی پیدا کند و اعتماد به نفسش رشد کند. در ضمن اگر او رنگ‌ها را به کاغذ می‌پاشد یا خط‌خطی می‌کند، به این معنی نیست که نقاشی‌هایش بی‌معنی هستند!

یادتان باشد که گالری‌ها و موزه‌های بزرگ، پر از نقاشی‌های عجیب و غریبند که در نگاه اول خط‌خطی به نظر می‌رسند، ولی منتقدان هنری سال‌هاست که مفهوم آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند. بگذارید کودک کارش را بکند!

کاهش سطح اضطراب و استرس

کودکان هم مانند بزرگسالان دچار اضطراب و استرس می‌شوند. فعالیت‌هایی که دستان کودک را مشغول می‌کنند، بسیار می‌توانند در کاهش سطح استرس او نقش موثری ایفا کنند. کار با رنگ‌ها و غرق شدن در دنیای تخیلات به کودک کمک می‌کنند تا فشارهای روزانه را پشت سر بگذارد.

رشد حس لامسه

نقاشی کشیدن کودکان، حس لامسه و حساسیت نوک انگشتان آن‌ها را بسیار توسعه می‌دهد. فرزند شما با نقاشی کشیدن، می‌فهمد که لمس کردن کاغذ، آبرنگ یا گواش چه حسی دارد. همچنین با گرفتن قلم‌موها و مدادرنگی، یاد میگیرد که کنترل انگشتانش را به دست بگیرد.

به هیچ عنوان جلوی کودک را نگیرید و بگذارید رنگ‌ها را با دستش لمس کند. نگران کثیف‌کاری نباشید. این شلوغی‌ها مزایای بسیاری برای رشد کودک دارند.

روش‌های جدید و خلاقانه برای نقاشی کشیدن کودکان

حال که مزایای نقاشی کشیدن کودکان را فهمیدید، زمان آن است که چند روش متفاوت نقاشی کشیدن را برای سرگرم کردن فرزندتان به شما معرفی کنیم:

روش‌های خلاقانه برای نقاشی کشیدن کودکان چیست؟

نقاشی کشیدن، نباید همیشه با مدادرنگی باشد. راه‌های بسیار متفاوتی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها، کودک را تا چند ساعت سرگرم کنید. اگر از کثیف‌کاری می‌ترسید، فرش را جمع کنید و روی سرامیک‌ها سفره پهن کنید. حتی می‌توانید یک میز پلاستیکی را درون حمام بگذارید تا بتوانید راحت رنگ‌ها را بشویید.

در لیست زیر، چند روش خلاقانه برای نقاشی کشیدن کودکان آورده‌ایم:

  • نقاشی کشیدن با گواش و برگ: روی برگ‌ها را با گواش رنگ کنید. سپس برگ را رو کاغذ بگذارید تا طرح آن روی کاغذ چاپ شود.
  • نقاشی با آبرنگ و مسواک: آبرنگ‌ها را خیس کنید و برس یک مسواک قدیمی را درون آن بغلتانید. سپس به کودک بگویید تا با انگشتش روی برس مسواک بکشد تا رنگ از مسواک روی کاغذ بپاشد.
  • ساخت خانه‌ی کارتنی: چند کارتن را به شکل یک خانه ببرید به طوری که کودک بتواند درون آن بنشیند. سپس گواش و قلم‌مو به او بدهید تا دیوارهای خانه‌ی عروسکی‌اش را نقاشی کند.
  • نقاشی دیواری: چند مقوای سفید را روی دیوار بچسبانید تا کودک بتواند با مدادرنگی و با خیال راحت روی آن‌ها نقاشی کند.
  • نقاشی با گچ رنگی روی زمین: چند گچ رنگی تهیه کنید. سپس با فرزندتان به حیاط خانه یا یک فضای باز با زمین مناسب بروید. کودک می‌تواند با گچ روی زمین طراحی کند. با خودتان کمی آب هم ببرید و بعد از اتمام کار از کودک بخواهید تا زمین را تمیز کند.
  • نقاشی روی گلدان: یک یا چند گلدان سفالی تهیه کنید. از فرزندتان بخواهید تا با گواش هرچه می‌خواهد روی آن‌ها بکشد. سپس گلدان را به گلفروشی ببرید و یک گیاه به سلیقه‌ی خود کودک در آن بکارید تا بتواند از آن مراقبت کند.

سخن پایانی

نقاشی کشیدن کودکان، امری بسیار مفید برای رشد خلاقیت و افزایش اعتماد به نفس آن‌هاست. به کودک فضا دهید تا بتواند آنچه در ذهن دارد را آزادانه روی کاغذ پیاده کند. به تصاویری که فرزندتان می‌کشد توجه کنید. گاهی نقاشی‌های کودکان، حاوی مسائل مهمی از وضعیت روحی آن‌ها هستند.

با کمی خلاقیت، راه‌ها متفاوتی برای نقاشی کشیدن پیدا کنید تا فرزندتان از نقاشی معمولی با مدادرنگی، خسته نشود. صبور باشید و وسواس تمیزی را کنار بگذارید. اگر کودک باهوش می‌خواهید باید تحملتان را بالا ببرید.

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: آموزشیروانشناسیسرگرمی و بازی
0 0 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات