این عادلانه است که بگوییم هر یک از ما با مجموعه ای از باورها یا انتظارات درباره­­ ی ویژگی­‌های یک مادر خوب ، پا به دنیای مادری می­ گذاریم. ما این اعتقادات را از فشار اطرافیان و جامعه و به طور کلی، تجربیات والدین خود و یا از طریق انتظارات دوستان و در نهایت تبلیغات رسانه­ ها به دست می­ آوریم. این تأثیرات بیرونی می­توانند چنان قدرت و نفوذی بر ما داشته باشند که وقتی سرانجام خودمان مادر می­شویم، عقاید خودمان در سیل عقاید و فشارهای جامعه گم می­شود. در حقیقت پیدا کردن روش مناسب خودمان در این دوران آنقدر دشوار است که اضطراب، افسردگی و احساسات طاقت فرسا می ­توانند هویت جدید ما که بر محور مادری کردن می­چرخد را کاملا در خود حل کنند.

به بیان ساده ، چیزی به نام مادر کامل وجود ندارد. “کامل”  به معنای بی عیب و نقص بودن در همه جنبه­ ها و نشان دادن مهارت ­های عالی است. وقتی “کامل” هستیم، دیگر نیازی به رشد و پیشرفت نداریم. تلاش در جهت بی نقص بودن، چیزی جز از پا افتادن فرزند به همراه ندارد. در ادامه به برخی ویژگی های یک مادر سالم و خوب اشاره می کنیم.

مراقب خود باشید

یکی از بزرگترین هدایایی که می­ توانید به خانواده ­ی خود بدهید، مراقبت از خودتان است. بدن، ذهن، احساسات و روح شما. بسیاری از زنان عادت دارند که خود را د آخر لیست کارهای روزانه قرار دهند. آن­ ها آنقدر بر روی فداکارای بدون محدودیت متمرکز می­شوند که یا بیمار می­شوند یا بی انگیزه و در نهایت پرورش و تغذیه­ ی روح خودشان را فراموش می­ کنند.

با اختصاص دادن وقت برای مراقبت از خود، شما یک راه سالم ­تر و قوی­ تر ایجاد می­ کنید که به شما اجازه می­ دهد از کودکان و سایر افراد زندگی خود به طور کامل و با لذت مراقبت کنید.

خود را دوست داشته باشید و بپذیرید.

مادران از اینکه می ­توانند فرزندان خود را بدون قید و شرط دوست داشته باشند شگفت آور هستند. اما در مورد دوست داشتن بی قید و شرط خود چطور؟ هر چند وقت یکبار صدای انتقادی در ذهن خود دارید، تلاش­های خود را قضاوت می­کنید و کیفیت عملکرد خود را زیر سوال می­برید؟

منتقد را ساکت کنید و صدای ذهنتان را به سمت مثبت هدایت کنید. همان طوری با خود صحبت کنید که با یک کودک یا یک دوست صحبت می­کنید.

درک کنید که شما مادری برای تمام عمر هستید.

در طول عمر، کودک شما روابط زیادی را تجربه خواهد کرد. مادر بودن برای فرزند، اگر تاثیرگذارترین رابطه نباشد، یکی از تاثیرگذارترین­هاست. بدانید که مادر شدن یک تعهد مادام العمر برای پرورش، آموزش، مراقبت، راهنمایی، دوست داشتن و حمایت از رشد فرد دیگری در تمام لحظات سخت و آسان است.

برای خود زندگی­ ای جدا از فرزند خود بسازید.

کودک شما در طول عمر نیازهای متفاتی به شما خواهد داشت. یک نوزاد برای غذا دادن و نوازش به مادرش احتیاج دارد. وقتی نوزاد به سمت خردسالی، کودکی و سال های نوجوانی می­ رود، نیازهای او نیز تغییر می­ کند.

در دسترس بودن برای فرزندتان امری حیاتی است، اما داشتن زندگی در کنار دوستان، علایق و فعالیت­های جدا از فرزندتان نیز از ویژگی‌های یک مادر خوب است.

عذرخواهی کردن صحیح را بیاموزید.

وقتی اشتباه می­ کنید، کاری آسیب رسان انجام می­ دهید ، کنترل رفتار خود را از دست می ­دهید یا کاری را فراموش می کنید، مهم است که مهارت عذرخواهی را یاد بگیرید. این را با استفاده­ ی بیش از حد از کلمه­ ی”متاسفم” که زنان به خاطر اثبات خود یا به علت تجربه­ ی یک فکر یا احساس انجام می­ دهند، اشتباه گرفت. ما در مورد عذرخواهی ممتد و به هر علت ناموجهی صحبت نمی­ کنیم؛ بلکه یاد بگیرید وقتی اشتباه می­کنید یا رفتاری را انجام می­ دهید که فرزندتان را آزار می­ دهد یا او را تحت تأثیر قرار می ­دهد، عذرخواهی کنید.

با ذهن باز به صحبت­ های فرزندتان گوش دهید.

کودکان از طریق رفتار و صحبت کردن به یک اندازه ارتباط برقرار می­کنند. وقتی فرزندتان حرفی برای گفتن دارد به حرف ­های او گوش دهید و توجه خود را به او معطوف کنید. ممکن است شما با نظرات او موافق نباشید، اما اختصاص وقت کافی برای شنیدن افکار کودک کمک زیادی به رشد و اعتماد به نفس او می­ کند.

سعی کنید وقت مفید با فرزندتان داشته باشید.

این روزها والدین بیش از هر زمان دیگری مشغله دارند. ما به عنوان مادر، در جهت های مختلفی برای حمایت از فرزندمان حرکت می­کنیم که ارتباط چندانی با گذراندن اوقات با کیفیت با آن­ها ندارند. فرزند شما به یک وقت با کیفیت معین و منظم با شما نیاز دارد. این را هر روز در اولویت قرار دهید. پس از آن­ها در مورد دغدغه ­ها و احساساتشان سوال کنید و کنجکاو باشید. پاسخی که آن ­ها به شما می­ دهند ممکن است باعث خوشحالی یا تعجب شما شود.

از رفتارهای نادرست فرزند خود برداشت شخصی نکنید.

آیا تابحال اصطلاح “درد رشد” را شنیده اید؟ این اصطلاح تنها کودکان را شامل نمی­شود. والدین نیز در واکنش به استقلال و خودمختاری فرزندان در حال رشد، رنج زیادی را متحمل می­ شوند.

استقلال و رشد اغلب منجر به تضاد می شود و برنامه­ ی شما را در مقابل برنامه­ ی فرزندتان قرار می­دهد. گاهی اوقات “نه” شنیدن از یک کودک و تحمل کج­ خلقی­ های او، آسان ­تر از زمانی است که یک نوجوان رفتار مشابهی انجام می­ دهد.

در لحظه های ناامیدی، سعی کنید پیامی را که کودک شما سعی دارد در خلال این رفتار منتقل کند، دریافت کنید  و رفتار او را به خود نگیرید. رفتارهای او در بسیاری از موارد مرتبط با روند رشد اوست و متوجه شما به عنوان یک شخص نیست.

احساسات خود را نشان دهید، اما کودک را تحت فشار نگذارید.

نشان دادن نحوه­ ی مدیریت احساسات خود، درسی مهم برای کودکان است. وقتی حس خاصی دارید، مثلاً یک روز بد داشته ­اید و بر رفتار شما تأثیر می­ گذارد، احساسات خود را توضیح دهید. برای مثال به فرزندتان بگویید: “مامان از اتفاقی که امروز افتاده ناراحت است؛ بنابراین من ممکن است کمی ساکت تر باشم، فقط می ­خواهم شما بدانی.”

این نوع گفتگو و تعامل نه تنها به مدلسازی مدیریت خلق و خوی سالم کمک می­کند، بلکه به کودک این امکان را می­دهد که خود را مقصر رفتارها و احساسات شما نداند. کودکان معمولاً دوست دارند برای درک جهان و پر کردن برخی خلاهای لحظه­ ای، فرض کنند که مشکلات و ناراحتی­ ها تقصیر آن ­ها بوده است.

به فرزندتان اجازه دهید خودش باشد

شخصیت و خلق و خو از ویژگی ­های قوی کودک است. مطمئناً به عنوان مادر می خواهید فرزندانتان را تحت تأثیر قرار دهید و فرصت­ های زیادی در اختیار آن­ ها قرار دهید. کودکان اغلب می­ دانند که دقیقا چه کسی هستند و چه می­خواهند. بخشی از وظیفه­ ی ما به عنوان والدین، یافتن تعادل بین تشویق، تأثیرگذاری و مواجهه با استقلال است. به فرزندتان اجازه دهید تا در زیر سایه­ ی راهنمایی، عشق و حمایت شما، همان باشد که هست.

سخن پایانی

مادری یک سفر فردیست که دارای بسیاری از تجربیات و احساسات مشترک جهانی است: لحظات نگرانی، ترس، عصبانیت، ناامیدی، دلخوری، غم، خستگی، خجالت، شادی، قدردانی، خوشبختی و رضایت.

وقتی بر روی کامل بودن تمرکز می­کنیم، این فرصت را از می ­دهیم که که بفهمیم احساسات چالش برانگیزی که گاهی ما را کلافه می­کنند و از پا در می­ آورند، همان احساساتی هستند که در آن بیشترین رشد و یادگیری را تجربه خواهیم کرد.

هرچه مادران بیشتری مایل باشند احساسات، احتیاجات یا آنچه ممکن است پشت نقاب کامل بودن در حال وقوع است را با دیگران در میان بگذارند، به بهبود رفاه و خوشبختی خود نزدیکتر می شوند.

سلامتی یکی از ویژگی‌های یک مادر خوب است. و به یاد داشته باشید: فرزند شما به شما احتیاج دارد. نسخه­ ی سالم شما و نه نسخه­ی کاملتان.

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: روانشناسی
0 0 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات