Sixteenth-week-of-pregnancy-1

به شما تبریک می‌گوییم! تنها 4 هفته‌ی دیگر تا نیمه‌ی راه بارداری باقی مانده است. به زودی جنسیت فرشته‌ی کوچکتان مشخص می‌شود. اگر هنوز برای او اسمی انتخاب نکرده‌اید، پس از مشخص شدن جنسیتش دیگر زمان انتخاب اسم و خرید سیسمونی فرا می‌رسد.

همانطور که در مقالات هفته‌های قبل گفتیم، در سه ماهه‌ی دوم بارداری حال جسمی و روحی شما عالی است. اکنون می‌تواند زمان مناسبی برای قدم زدن و بررسی کیفیت و قیمت اجناس سیسمونی باشد.

در مقاله‌ی این هفته علاوه بر تشریح وضعیت شما و فرزندتان، قصد داریم تا درباره سونوگرافی تعیین جنسیت ( آنومالی ) هم با شما صحبت کنیم.

با موشیما همراه باشید.

وضعیت شما در این هفته

شما این هفته سرشار از انرژی خواهید بود. از بین رفتن حالت تهوع، ثبات خلق‌وخو و به طور کلی افزایش سرزندگی در شما، کاملا در ظاهرتان نمایان خواهد شد. افزایش برخی هورمون‌ها باعث شفافیت پوست و موی شما شده و گونه‌هایتان به صورت طبیعی گل خواهد انداخت.

Sixteenth-week-of-pregnancy-2

اکنون شما در بازه‌ی زمانی خارق العاده‌ای هستید. اکثر بانوان اولین حرکات فرزندشان را بین هفته‌های 16 الی 20 بارداری احساس می‌کنند. در برخی افراد، حس کردن اولین حرکات جنین ممکن است تا هفته‌ی 22 و یا 24 بارداری هم زمان ببرد. عواملی مانند محل قرارگیری جفت در این امر تاثیرگذار هستند.

گرچه امکان دارد پیش از این هفته شما حرکات دلبندتان را مانند بال زدن یک پروانه‌ی کوچک احساس کرده باشید؛ اما این بار ضربات او را به طور لرزش و یا قلقلک حس خواهید کرد. البته در آینده‌ی نزدیک حرکات جنین منظم‌تر و با قدرت بیشتری خواهد بود. او تقریبا هر 5 دقیقه یکبار حرکت می‌کند.

توصیه می‎کنیم توصیف این لحظه را همراه با مشخصات تاریخ و روز آن در برگه‌ای یادداشت کنید. در آینده، خواندن آن متن تداعی کننده‌ی احساسات اولین روز حس کردن حرکات فرزندتان خواهد شد.

اکنون وزن رحم در حدود 320 گرم است و پزشک در معاینات قله‌ی رحم را کمی پایین‌تر از ناف حس خواهد کرد.

مایع آمنیوتیک اطراف جنین در این هفته وزنی در حدود 200 گرم دارد که تا زمان زایمان در اکثر بانوان به حدود 500 گرم می‌رسد. توجه داشته باشید، اعداد مذکور در هر فرد متفاوت است. در این مقاله رویه‌ی وزن‌ها طبق میانگین وزنی اکثر خانم‌های باردار ذکر شده است.

Sixteenth-week-of-pregnancy-3

طبق روال معاینات در دوران بارداری، این هفته ملاقاتی با پزشکتان خواهید داد؛ که در آن ضربان قلب جنین، وزن و فشار خون شما بررسی می‌شود. اگر تا کنون سونوگرافی آنومالی و آزمایش غربالگری دوم را انجام نداده‌اید، احتمالا پزشک درخواست انجام آن‌ها را برایتان می‌نویسد. در ادامه‌ی مقاله در خصوص این سونوگرافی صحبت خواهیم کرد.

گرچه تا هفته‌ی بیست بارداری امکان انجام غربالگری دوم را دارید، اما بهتر است در همین هفته آن را انجام دهید تا اگر جواب تست، ریسک بالا را نشان داد، زمان کافی برای انجام بررسی‌های دقیق‌تر داشته باشید.

Sixteenth-week-of-pregnancy-4

وضعیت جنین در هفته شانزدهم بارداری

در این هفته جنین به اندازه‌ی یک آووکادو است. قد او حدودا به 11-12 سانتی متر و وزنش به 110 گرم رسیده است.

کودک شما در سه هفته‌ی آینده یک جهش رشدی پیش رو دارد. در این جهش رشد، وزن فرزندتان دو برابر و قد او چند سانتی متر بیشتر خواهد شد.

در این هفته دلبندتان دیگر مژه و ابرو دارد. گوش‌ها و چشم‌هایش نیز تقریبا در سر جای خودشان قرار گرفته‌اند.

در مقاله‌ی هفته‌ی قبل گفتیم که اگر نورقابل توجهی به شکمتان تابیده شود، فرزندتان روی خود را به سمت دیگری برمی‌گرداند. در این هفته او این قابلیت را پیدا کرده که در چنین موقعیت‌هایی با قرار دادن دستانش در مقابل چشم‌هایش، از آن‌ها محافظت کند.

Sixteenth-week-of-pregnancy-5

بین هفته‌های 18-24 بارداری جنین 8 ساعت از شبانه روز مشغول تمرین تنفس است و از هفته‌ی 24 به بعد این میزان به 3 ساعت در شبانه روز کاهش می‌یابد.

همچنین در این‌ هفته، سیستم گردش خون و ادرار تا حد زیادی توسعه پیدا کرده و مانند ساعت کار می‌کنند.

با تکامل ستون فقرات، سر جنین نسبت به هفته‌های قبل صاف‌تر شده و دیگر به جلو‌ خم نخواهد بود.

همانطور که قبل‌تر گفتیم، در اکثر بانوان حرکات جنین در این هفته احساس می‌شود؛ اما اگر بارداری اول‌تان است و یا جفت قدامی دارید، ممکن است حس کردن ضربات او تا هفته‌ی 24 بارداری هم زمان ببرد.

Sixteenth-week-of-pregnancy-6

رشد عضلات و سیستم عصبی جنین به حدی رسیده که او علاوه بر چنگ زدن، می‌تواند بند ناف را در دستانش گرفته و با آن بازی کند. جای نگرانی نیست! فرزندتان هنوز آنقدر قدرتمند نشده که بتواند به بندناف آسیبی برساند.

حالا دیگر فرزند شما شخصیت مستقل خودش را دارد. از این‌ هفته اثر انگشت او شکل می‌گیرد.

Sixteenth-week-of-pregnancy-7

سونوگرافی آنومالی چیست؟

در کنار آزمایش غربالگری ، سونوگرافی آنومالی هم باید در این هفته‌ها انجام گیرد. در سونوگرافی آنومالی علاوه بر تعیین جنسیت فرزندتان، به بررسی دقیق تک تک اعضای حیاتی بدن مانند قلب، ریه، کلیه، مغز و … هم پرداخته می‌شود. چنانچه ناهنجاری خاصی در بدن فرزندتان وجود داشته باشد، تا حد زیادی در این سونوگرافی قابل تشخیص خواهد بود.

بهتر است سونوگرافی یا اسکن آنومالی بین هفته‌های 15-18 بارداری انجام گیرد. اگر تشخیص ناهنجاری در این بازه زمانی صورت گرفته باشد، اقدام قانونی والدین برای ختم بارداری بلامانع است.

Sixteenth-week-of-pregnancy-8

در لیست زیر برخی مواردی که در این سونوگرافی بررسی می‌شود را مشاهده می‌کنید:

  • صورت جنین: بررسی شکاف لب و کام
  • ستون فقرات: بررسی مقطعی، استخوان، طول و پوست روی ستون فقرات
  • دیواره‌ی شکم: بررسی جفت، بند ناف و مایع آمنیوتیک اطراف جنین – بررسی پوشیده شدن تمام اعضای داخلی شکم توسط دیواره‌ی شکم
  • قلب جنین: بررسی دریچه‌ها، رگ‌های اصلی و شریان‌ها

همچنین دیگر اعضای اصلی بدن او مانند استخوان‌های دست، پا و بازو ، معده، شکم، کلیه و … تک به تک بررسی خواهند شد.

Sixteenth-week-of-pregnancy-9

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت وجود درد شدید در قسمت لگن و شکم ، خونریزی واژینال و یا خروج مایع از واژن فورا با پزشک تماس بگیرید. همچنین در صورت بروز موارد زیر بهتر است به پزشک مراجعه شود:

  • احساس سوزش و درد زمان دفع ادرار، تب و یا لرز ( نشانه عفونت ادرار )
  • احساس خستگی شدید، سرگیجه، رنگ پریدگی، ضعف و… ( نشانه‌های کم‌خونی)

اگر حرکات جنین را مرتبا احساس می‌کردید، ولی حرکاتش به مدت 12 ساعت متوقف شد، با حفظ خونسردی به پزشکتان اطلاع دهید. ممکن است فقط شما متوجه حرکاتش نشده باشید و مشکلی وجود نداشته باشد؛ اما بهتر است جوانب احتیاط را در نظر بگیرید.

Sixteenth-week-of-pregnancy-10

پیشنهاد موشیما برای هفته شانزدهم بارداری

آماده سازی فرزند اول برای ورود عضو جدید خانواده، مبحث بسیار مهمی است. اگر در خانه فرزند یا فرزندان بزرگ‌تر دارید باید این را بدانید که ممکن است با به دنیا آمدن نوزادتان، نظم خانواده تا مدت زمانی بهم بریزد.

در این هفته خطر سقط جنین بسیار پایین است. همچنین شما و همسرتان به امور بارداری مسلط‌تر شده‌اید؛ پس اکنون فرصت مناسبی است تا فرزند یا فرزندان بزرگ‌تر را از وجود خواهر یا برادر کوچکشان با خبر کنید.

Sixteenth-week-of-pregnancy-11

روش‌های زیادی برای پذیرش بهتر عضو جدید در خانواده وجود دارد. شما می‌توانید با مطالعه و یا دریافت مشاوره از افراد متخصص در این زمینه، بستر را برای خوش آمد گویی به فرشته‌ی کوچکتان، بدون لطمه به احساسات فرزند بزرگ‌تر، فراهم کنید.

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: ۳ ماهه دوم بارداریبارداری
0 0 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات