قلقلک دادن کودکان

برخی از والدین عادت دارند برای اینکه سربه سر کودکان خود بگذارند، آنها را قلقلک دهند. اما آیا کودکان از این کار لذت می‌برند؟ آیا آنها قصد اصلی شما را می‌دانند؟ بهتر است تا این موضوع را بدانید که قلقلک دادن کودکان، می‌تواند برای آنها آسیب‌زا باشد.

ممکن است هنگامی که شما کودک خود را قلقلک می‌دهید، او بخندد، اما خنده او به صورت کاملا غیر ارادی است و احتمالا کودک از این کار احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کند.

5 دلیل مهمی که نشان می‌دهد کودکان از قلقلک احساس ناخوشایندی دارند

احساس ناتوانی می‌کنند

زمانیکه پوست کف پا، گردن، دنده‌ها و یا زیر بغل را به آرامی لمس می‌کنید، باعث خنده غیر ارادی می‌شود اما این موضوع کاملا با شوخ طبیعی متفاوت است. زمانیکه که کودکان را قلقلک می‌دهید، از اینکه آنها نمی‌توانند در برابر کار شما پاسخی دهند، احساس ناتوانی می‌کنند. خنده آنها شما را به اشتباه می‌اندازد و شما فکر می‌کنید که آنها از کار شما خوشحال می‌شوند.

احساس ناتوانی می‌کنند

احساس فلج بودن و ناخوشایندی دارند

معمولا زمانیکه ما بزرگسالان کودکان را قلقلک می‌دهیم، آنها احساس ناخوشایندی داشته و حتی احساس می‌کنند که در آن لحظه کاملا فلج شده‌اند.

مهمترین نکته‌ایی که هنگام قلقلک دادن کودک باید به آن توجه کرد، داشتن احساس رضایت است. در این فعالیت نیز به دلیل اینکه شما با بدن کودک تماس برقرار می‌کنید، حتما باید از قبل رضایت کودک را بگیرید. زیرا ممکن است، که کودک در بزرگسالی این خاطره را نوعی تجاوز به یاد بیاورد.

باعث ایجاد حس حقارت در کودکان می‌شود

هر شخصی که قلقلک داده می‌شود، کنترل خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند تا آنچه را که می‌خواهد بیان کند. کودکان در این مورد احساس حقارت می‌کنند، حتی اگر نیت شما خوب باشد.

باعث ایجاد حس حقارت در کودکان می‌شود

قلقلک دادن باعث مشکلات جسمی می‌شود

به دلیل اینکه نفس کشیدن در زمان قلقلک سخت می‌شود، ممکن است که کودک نتواند به درستی نفس کشیده و حتی از هوش برود.

باعث حس بی‌اعتمادی می‌شود

افرادی که در کودکی توسط بزرگسال خود قلقلک داده می‌شوند، در بزرگسالی نسبت به آن فرد حس بی اعتمادی کرده و حتی قلقلک دوران کودکی را نوعی آزار جنسی می‌دانند.

سخن نهایی

روش‌های مناسب و کم خطری نیز وجود دارد که شما بتوانید کودکان را شاد کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم به جای استفاده از  قلقلک، از روش‌های سالم و مناسب برای نشان دادن میزان علاقه خود به کودک استفاده کنید.

همین حالا نظر خود را با دیگران به اشتراک بذارید: کلیک کنید

دسته بندی‌های مقاله: روانشناسیسلامتی و تغذیه
امتیاز 3.8 از 5 (4 نفر رای داده‌اند)
3.8 4 رای ها
1 ► امتیاز دهی ◄ 5
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سبد خرید

0
image/svg+xml

No products in the cart.

بازگشت به صفحه محصولات